Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: ČT páteře při menstruaci 02.09.2019 15:58:04
Dobrý den chci se zeptat proč musím mít menstruaci když mám jít NA CT páteře. Děkuji Kováčová. Sestra mě objednala podle menstruace a prý mám přijít v obdoby měsíčku
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

to je nesprávný postup. V poměrně dávné minulosti se obdobné pravidlo uplatňovalo, aby byla jistota, že žena není těhotná během vyšetření ? říkalo se mu tzv. desetidenní pravidlo a znamenalo, že rentgenové vyšetření může být provedeno pouze v prvních deseti dnech po proběhlé menstruaci. Ale nyní už je toto pravidlo nesmyslné ? dávky na všech typech diagnostických vyšetřeních jsou tak nízké, že v případě nerozpoznaného těhotenství nemohou vývoj plodu nijak ovlivnit, navíc se zjistilo, že účinky záření na počátku těhotenství fungují poněkud jinak, takže toto pravidlo neplnilo svůj účel ani v dobách dávno minulých. Můžete dané zdravotnické pracovnici říci, že podle Národních radiologických standardů se takto postupovat nemá (viz kapitola 4.1.4.1 bod 2) na str. 7 dokumentu
http://www.mzcr.cz/Legislativa/Soubor.ashx?souborID=36103&typ=application/pdf&nazev=V%C4%9Bstn%C3%ADk%20MZ%20%C4%8CR%202-2016.pdf.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)