Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Vliv ionizujícího záření na fertilitu 29.09.2014 22:38:49
Dobrý den, prosím o názor. Podstoupila jsem v těchto dnech rentgenové vyšetření v oblasti hrudníku a páteře. Aby mohlo být zobrazeno potřebné, bylo RTG prováděno i v blízkosti vaječníků (podle informací sester asi i přímo v místě v.). V místě vaječníků byla položena po celou dobu kruh. olověná destička průměru asi 15 cm. Vyšetření vleže na zádech a na boku (5 snímků). Moje otázka je: v případě, že by RTG zasáhlo vaječníky, jaký to má vliv na vajíčka s ohledem na reprodukci? Mám obavy, zda nemohla být vajíčka poškozena (a následně miminko)? Plánovali jsme početí cca do 14 dnů (nejsem těhotná, RTG nebylo plánované).
Moc děkuji za odpověď. Šárka Vachutková
(Vložil(a): Šárka Vachutková)
Dobrý den,

náš názor je následující. Při rtg vyšetření oblasti hrudníku a páteře, kdy je místo vaječníků stíněno ochranným prostředkem, ve vašem případě pomůckou s ekvivalentem olova, byly vaječníky chráněny. Pokud vůbec byly zasaženy (ozářeny), tak zanedbatelnou dávkou z rozptýleného záření. Taková dávka nemůže poškodit vajíčka, mít vliv na reprodukci.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)