Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Dotaz 08.01.2013 10:25:21
Dobrý den, velice si vážím Vaší práce. Pročetla jsem si smad všechny příspěvky a Vaše odpovědi. A nemám z toho dobrý pocit.
Pisatelé mají hlavně strach z RTG a CT, na které je lékaři, někdy i nesmyslně posílají,jako by ordinovali ten nejlepší pro vás prospěšný vitamín. Nikdy jsem se o tuto problematiku nijak zvlášť nezajímala, ale teď mi bohužel vnikl zdravotní problém a lékař mě poslal na CT s kontrastní látkou. Vím, že je tam vyšší dávka záření než u běžného RTG. Žádala jsem lékaře, že nechci jít na CT, ať zvolí jinou vyšetřovací metodu třeba MR, ale on nechtěl. Vůbec jsem nebyla dopředu informovaná o tom jakou velkou dávku mSv dostanu. Myslím si, že je to trestuhodné tohle pacientům zatajovat. Když jsem si potom po vyšetření tuto dávku nechala zjisti, tak jsem byla úplně v šoku. Bylo to 32mSv. Kdybych tohle věděla předem nikdy bych na toto vyšetření nešla. Teď žiju ve strachu, že se nádorové onemocnění časem projeví. /Z vyšetření se jen potvrdia neškodná cysta/ Za jak dlouho se může něco takového projevit? Vy všem odpovídáte úplně stejně. Ať Vám člověk napíše, že měl jeden RTG zubu za život, nebo deset CT, tak je stále stejná odpověď, že se nemusí ničeho bát. Já si myslím, že to není pravda. Určitě u každého kdo má za sebou nějaká RTG a CT vyšetření existuje zvýšené riziko nádorového onemocnění. Dokonce jsem našla na netu nějakou studii amerických vědců, která to potvrzuje. Bylo tam také, že pravidelné kontroly žen na mamografu nejsou taky tak neškodné jak se tady prezentuje. Z žen, u kterých byla CA prsu objevena byla většina těch, které se pravidelně po několik let podrobovali preventivním prohlídkám a to má prý mammograf jedno z nejmenších dávek záření.
Tak jak to vlastně je? Jde jenom o bisnis aa na následky z vyšetření všichni kašlou? Jsem tím velice znepokojena. A je mi hodně líto malých dětí, které jsou bohužel také vystavovány RTG a CT záření.
Myslím si, že se s tímto nebezpečným zářením zachází moc lehce jak na běžícím pásu.....Až se něco stane a někdo onemocní, kde se dovolá nějaké spravedlnosti. Ale to bude stejně už jedno...zdraví máme jen jedno a to už tomu člověku nikdo nevrátí. Nejhorší je, že my pacienti jako laici jsme úplně v rukou lékařů, věříme jim, ale také nám můžou nevratně poškodit zdraví.
Je mi 54 let. Samozřejmě do toho CT jater jsem podstoupila během života dalších X RTG vyšetření /zubař, kyčle, OPG, dutiny, úraz kotníku/ ani se mi to už nechce psát jsem z toho pěkně otrávená. A můj obyčejný strach jak má na těchto stránkách každý kdo sem napsal mi začíná přerůstat přes hlavu. Musím na to pořád myslet a nadávám si, že jsem se o všem neinformovala dříve. To bych rozhodně na žádné CT nešla.
Přeju pěkný den(Vložil(a): Eva Nováková)
Pokud jste si pročetla všechny ostatní dotazy k účinkům RTG záření a odpovědi jsou podle vás stále stejné, je to tím, že riziko je opravdu malé až zanedbatelné; mimo jiné také proto, že rtg záření se v těle nekumuluje. Smyslem dozoru nad radiační ochranou je právě sledovat a hodnotit využívání zdrojů záření, a to nejenom v medicíně. K tomu jsou stanoveny referenční úrovně, limity ozáření z radiačních činností a další kriteria, která vycházejí z mezinárodních doporučení.
V našich odpovědích jste jistě také zaznamenala, že o způsobu vyšetření rozhoduje lékař, který jediný ví, jakou diagnostickou informaci potřebuje pro zahájení léčby. SÚJB nemůže rozhodně lékaře v diagnostice omezovat. Základním požadavkem je vyvážení přínosu z vyšetření rtg a rizika následků ozáření. Je vaším výsostným právem odmítnout vyšetření, kterého se bojíte, stejně jako můžete odmítnout i následnou léčbu. Pak ale musíte také převzít zodpovědnost za své zdraví v plném rozsahu.
Právě vámi zmiňovaná rakovina prsu je včas odhalena především u žen, které chodí pravidelně na prohlídky a mamografii. Mamograf rakovinu nezpůsobí, ale odhalí.
Pokud jste opravdu dobře četla, musela jste zaznamenat, že předpokládaná prahová dávka, kdy může dojít k poškození, je o řády vyšší - v jednotkách Sv (pro vaši představu více než 30ti násobek vašeho CT).

(Za SÚJB: sujb)