Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: vyšetření CT -dávky - špatné hodnoty 06.02.2012 21:44:26
Tak teď tomu vůbec nerozumím.V lednu jsem absolvovala CT vyšetření současně břicha a hrudníku, jednu sérii skenů po požití kontrastu a druhou po nitrožilně podaném kontrastu,a to opakovaně po týdnu.Celkem tedy 4 série. V článku, který máte uvedený v odkazu na nejčastější dotazy, jsem tak nějak odvodila, že jsem mohla obdržez celkovou ef.dávku 4.18mSv, tj. kolem70-80 mSv.Podle výpočtů dotazovatele by to tedy bylo mnohokrát více a docela jsem se vyděsila.Jsou tazatelem uvedené výpočty a vysoké hodnoty reálné? Nepředpokládám, že na stránkách máte řádově chybné hodnoty. moc děkuji za odpověď a přeji hezký den.
(Vložil(a): Jana)
Diskuze ohledně hodnot efektivních dávek z kontrastních CT vyšetření je zcela neefektivní. Nikdo z tazatelů ani diskutujících nemá k dispozici přesné parametry vyšetření, na základě kterých se výpočet provádí.
SÚJB v přehledné tabulce uvádí pouze "velmi" přibližné hodnoty, a to za účelem srovnání s jinými rtg zobrazovacími metodami. Je zřejmé, že v oblasti břicha se kontrast využívá, a je jasné, že pak je dávka vyšší. "Od stolu" z SÚJB se nedokážeme erudovaně vyjádřit, kolikanásobně je konkrétní dávka vyšší.

S žádostí o konkrétní výpočet se obracejte na pracoviště; radiologický fyzik, který má k dispozici parametry výkonu, případně i hodnoty ze zkoušek dlouhodobé stability odhad dávky provede přesněji.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)