Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky k dávkám ionizujícího záření 09.09.2022 12:05:42
Dobrý den,
30.8. mi byla podána léčebná dávka radiojódu(5550MBq). Po propuštění z nemocnice mi bylo doporučeno 10 dní dodržovat opatření (vzdálenost 1m od dospělého, 2m od dětí). V pondělí mi byla naměřena hodnota z jednoho metru 1,5 mikroSv, v pátek v jednom metru 0.7 mikroSv, bezprostředně u krku však stále ještě 20 mikroSv. Dle doporučení bych měla opatření dodržovat do neděle. Mám doma však 3 měsíční miminko. Bude na konci týdne již bezpečné se o něj starat, nosit ho, mazlit se s ním apod.? Přeci jen mi přijde záření bezprostředně u krku stále dost vysoké, ale samozřejmě nevím, jaké účinky má na lidský organismus. Děkuji.

(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

dávkový příkon, který uvádíte je nízký a časově odpovídá prodělané léčbě, navíc neustále klesá. Při dodržení všech opatření, které jste obdržela, se po doporučené době můžete bez obav o miminko postarat. Radiační ochrana má konzervativní přístup, cílem těchto pokynů je co nejvíce minimalizovat riziko potenciálních škodlivých účinků záření, byť nyní by bylo poměrně nízké i bez nich.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)