Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky k dávkám ionizujícího záření 25.04.2022 11:29:40
Dobrý den. Mám dotaz ohledně CT vyšetření, které jsem prodělala. Jednalo se o vyšetření jater s cílem vyloučit zhoubný nádor na játrech. Zpětně ksem si přečetla co CT vyšetření obnáší a mám strach zda nemůže vyvolat rakovinu jater, Případně zda nemohlo dojít k poškození vaječníku, který mám jen jeden a dále jaký to mohlo mít vliv ma reprodukční orgány jako celek. Nevím jak velkému riziku jsem se tím vystavila a jestli opravdu nemůže dojít k rozvoji rakoviny v návaznosti na dávku kterou jsem obdržela. Parametry vyšetření které mi byly předány jsou 120Kw, 35mA AV, 35mA 226/7 mGy. Vůbec tomu nerozumím. Můžete mi prosím popsat jaké riziko pro orgány při této dávce existuje. Jsem z toho velice nervózní, protože v rodině výskyt rakoviny jater máme v několika pripadech a zároveň se bojím o sve reprodukční orgány. Předem děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

při dávce, kterou znamenalo CT vyšetření jater je riziko vyvolání rakoviny tak nízké, že není třeba o něm uvažovat. Ve Vašem případě je důležité játra z důvodu rodinné anamnézy rentgenologicky sledovat, a to i opakovaně.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)