Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky k dávkám ionizujícího záření 21.09.2020 18:38:55
Dobrý den, mám ještě doplňující dotaz. Casto se u CT břicha udává dávka 10msv,nerozumím tomu proč jsem tedy dostala dávku 18msv, může to být tím že s kontrastem se dává dávka vyšší? Takovéto hodnoty jsou spíše u intervenčních výkonu. Ještě mě zajímá, jestli dávka 18mSv může poškodit tkáně citlivější na záření jako je mléčná žláza,střeva či plíce? Když se uvádi, že riziko nádorů lineárně stoupá od 100mSv( 5%riziko) platí to u dávek jednorázových i nasbíraných v delším úseku? Není dávka jednorázová rizikovější? Děkuji mnohokrát za odpověd.A.Novakova
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

1/ dávka, která se uvádí není dávka individuální, individuální dávla u CT závisí též na délce skenované oblasti,
2/ u vyšetření za použití kontrastu může být vyšší,
3/ dávka 18mSv nemůže poškodit mléčnou žlázu,střeva, ani plíce,
4/ tkáně na dávku vždy reagují ve smyslu reparace, na stejný účinek musí být součtová dávka vyšší.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)