Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Re: Otázky k dávkám ionizujícího záření 13.02.2020 11:13:37
Dobry den, moc dekuji za predchozi odpoved, kterou jsem vlozila ohledne ct vysetreni mozku na pohotovosti, jednou bez a jednou s kontrastni latkou. Vase odpoved, ze riziko zhoubneho nazoru je velmi nizke, me potesila, ale trapi me to stale, proto jsem si na pohotovosti vyzadala velikost podane davky. Nechteli mi ji predat, ale nakonec jsem dostala imformaci, ze se jednalo o 1800 microgray/cm pro oba skany. Mohli byste mi prosim tuto informaci objasnit, obavam se, ze ta davka musela byt vysoka, kdyz mi ji nechteli zezacatku rici. Take poznamka na cm me vystrasila, protoze objem hlavy je asi 55cm. Ziji v zahranici, takze nevim, jestli jde o standardni pristup. Prominte za druhy, obdobny dotaz, moc si cenim Vasich odpovedi a predem dekuji za cas a trpelivost.

(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

Nejedná se o hodnotu dávky, ale o speciální fyzikální veličinu s názvem "součin kermy a délky", jejíž jednotka není microgray na cm ale miliGray krát cm. Tuto veličinu nelze jednoduchými matematickými kroky, jako je násobení a dělní, převést na dávku, kterou jste obdržela. Přepočet na dávku je velmi složitý, musí jej provádět radiologický fyzik v nemocnici s využitím speciálních programů. Ale nemusíte se obávat, hodnota 1800 mGy.cm je v mezích tolerance pro CT vyšetření hlavy.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)