Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky k dávkám ionizujícího záření 11.06.2015 09:14:55
Dobrý den, pročetla jsem si spoustu článků i diskuzí k CT vyšetření. Na některých diskuzích čtu, že jedno CT vyšetření je jako 300 rentgenů plic, že si CT vyšetření tělo pamatuje celý život. Ve Vašich diskuzích zase čtu, že rizika z CT vyšetření jsou velmi nízká. Jsem z toho zmatená. Můj dotaz zní: je mi 26 let. Před 7 lety se mi špatně dýchalo, proto mi bylo provedeno CT vyšetření (předpokládám, že hrudníku). Zjistili mi plicní embolii. O tři roky později se mi opět špatně dýchalo. Okamžitě jsem byla zase poslaná na CT vyšetření. (tentokrát už mi ale nic nebylo, šlo pouze o psychiku - proto to horší dýchání). Takže podruhé jsem CT vyšetření podstoupila zbytečně. Jde mi tedy o to, že je mi teprve 26 let a už jsem prodělala 2X CT vyšetření. Mám strach z budoucích nežádoucích účinků, ze zhoubných nádorů, strach z toho, že třeba za 5, 10, 15 let mi tělo zareaguje na ta 2 CT vyšetření. Je 2X podstoupené CT tolik nebezpečné? Nebo bych ho musela podstoupit vícekrát? Myslíte, že si tento zásah tělo opravdu pamatuje celý život? Nebo se mi buňky postupem času obnovují, a CT vyšetření s odstupem času z těla vyprchává? Moc Vás prosím o Vaši odpověď na můj e-mail. Rukavičková Petra
(Vložil(a): Petra Rukavičková)
Dobrý den, z CT vyšetření je samozřejmě vyšší dávka než u "klasického" rtg snímku, což vyplývá z charakteristiky a podstaty fungování CT přístroje. Je zcela na rozhodnutí indikujícího lékaře, jaký typ a zda vůbec bude požadovat vyšetření s použitím zdrojů ionizujícího záření. Např. CT vyšetření hrudníku poskytne lékařům zcela unikátní a často nesrovnatelně vyšší diagnostickou informaci než klasický rtg snímek. Nemusíte mít strach, že 2x absolvované CT vyšetření bude mít pro vás nežádoucích účinky. Nevím, kde jste se dočetla a co myslel autor větou "zásah si tělo pamatuje celý život", nesprávně je též prohlášení, že: "CT vyšetření s odstupem času z těla vyprchává". Lidský organismus se průchodem rtg záření nestává radioaktivní, dávky používané pro diagnostické lékařské ozáření buňky nepoškodí tak, aby byla nutná jejich obnova.
Doporučuji, abyste se zamýšlela i nad přínosem, které vyšetření s použitím zdrojů ionizujícího záření přináší a tolik se nesoustředila na, ve vašem případě zanedbatelnou pravděpodobnost vzniku zhoubných nádorů.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)