Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Otázky k dávkám ionizujícího záření 19.09.2014 11:35:05
Dobrý den, je prosím dávka ozáření při rtg polykacího reflexu a rtg celého trávicího traktu riziková pro štítnou žlázu? Někde jsem našla, že rizikové jsou až 2 Sv a rtg je běžně 1,5 mSv. Je to pravda? Prý 7% rakoviny štítné žlázy je způsobeno právě ozářením v oblasti krku. Za jak dlouho po ozáření by se problém se ŠŽ objevil? Mám krk plný zvětšených lymfatických uzlin a hledáme příčinu. Děkuji.
(Vložil(a): Kamila Špiková)
Dobrý den,
celková dávka záření, kterou jste obdržela při rtg polykacího reflexu a rtg trávicího traktu není pro štítnou žlázu riziková.
Prahové dávky pro nepříznivé tkáňové reakce (deterministické účinky) jsou opravdu až na úrovni cca 2-3 Sv, resp. Gy.
Nemohu potvrdit váš údaj, že 7% rakoviny štítné žlázy je způsobeno právě ozářením v oblasti krku.
Zvětšení lymfatických uzlin v oblasti krku nelze přisuzovat ozáření při rtg vyšetření trávicího traktu.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)