Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Ozáření při letecké přepravě 07.05.2017 19:05:00
Dobrý den,

máme letět na Havaj. Dle kalkulátoru FAA (americký úřad pro leteckou dopravu) je dávka z letu tam a zpět 0,2 mSv. Je tato dávka bezpečná pro manželku, která je těhotná (9. týden)? Lze zároveň někde najít / sledovat předpověď případných solar particle events, které by mohly tuto dávku zvýšit (četl jsem až 20x)? Zvýšila by se v případě SPE dávka na úroveň, která by už nebezpečná byla?

Předem děkuji za Váš čas a odpovědi.

Martin Brabec
(Vložil(a): Martin Brabec)
Dobrý den,

radiační zátěž během letu je i v případě navýšení (slunečních erupcí) mnohonásobně nižší než dávka, která by mohla negativně ovlivnit zdárný vývoj zárodku, resp. plodu. Omlouváme se, ale předpověďmi "solar particle events" se Úřad nezabývá.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)