Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Ozáření při letecké přepravě 10.04.2017 12:52:31
Dobrý den, jsem ve čtvrtém týdnu těhotenství a v rámci své práce musím cestovat po celé Evropě. Jedná se o cca 2, výjimečně 4 lety týdně. Je záření při letech nebezpečné pro vývoj miminka?
Mohu zaměstnavateli ze zdravotních důvodů odmítnout pracovní cesty?
Díky za Váš názor. Vyžádala jsem odborný názor dvou primářů gynekologie a ty lišily jak noc a den, jeden tvrdil, že to není nebezpečné vůbec, druhý leteckou přepravu v prvním trimestru zakázal úplně.
Když jsem mu sdělila, že jsem minulý týden letěla do Londýna, udělal si u mě poznámku, že se chovám rizikově, jako bych brala drogy nebo se opíjela.
Díky a hezký zbytek dne!
Zuzana
(Vložil(a): Zuzana)
Dobrý den, z hlediska dávky záření, kterou by mohl být zárodek, resp. plod vystaven se jedná o dávky velmi nízké. Ani profesně ozářeným, tedy letuškám a jinému palubnímu personálu, není v těhotenství létat zakázáno. Efektivní dávka, která nesmí být u těhotné letušky překročena je v § 64 odst. 3 Atomového zákona stanovena na hodnotu efektivní dávky 1 mSv. Mohou však existovat případně i jiné "rizikové" faktory související s letem, která neumím posoudit. Zde je rozhodnutí na Vás a na odbornících povolanějších.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)