Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Ozáření při letecké přepravě 10.05.2016 14:20:14
Dobrý den.
Moje přítelkyně je radiologická asistentka, teď mi oznámila, že je na začátku těhotenství, konkrétně prý začíná 5. týden těhotenství. Chce zůstat v práci kvůli dovoleným, prý bude "jen stát u čtečky" Je to normální? Myslel jsem, že všechny těhotné z rentgenu musí jít na jiné pracoviště nebo na neschopenku.
Navíc má za 14dní letět do Tokya (12hodin letu) a za týden nazpět. Plus ji čekají 2 dvouhodinové lety na Osaku a zpět. Četl jsem, že dítě bude v tomhle období v období organogeneze, je pro dítě let bezpečný, nemůže dojít třeba k mentálním retardacím nebo ke vzněku malformací? O dítě se snažíme delší dobu, naštěstí šlo vše přirozenou cestou, ale nerad bych, aby bylo něco v nepořádku.
Díky za Odpověď Jarka
(Vložil(a): Jan Jarka)
Dobrý den, jedná se o 2 zcela odlišné způsoby ozáření.
Vaše přítelkyně je profesně ozařována umělými zdroji ionizujícího záření (RTG) v rámci pracovní činnosti. Je povinností jejího zaměstnavatele, aby stanovil pro dítě (zárodek, resp. plod) takové podmínky, které zajistí, aby zárodek/plod neobdržel efektivní dávku za rok větší než 1 mSv. Není pravda, že všechny těhotné z rentgenu musí jít na jiné pracoviště nebo na neschopenku, za podmínek výše uvedených mohou pracovat i v těhotenství.
Ani ozáření z kosmického záření (přírodní ozáření) z letu nebude v takových hodnotách, aby způsobilo mentální retardaci nebo malformace.

(Za SÚJB: sekce radiační ochrany)