Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Ozáření při letecké přepravě 04.05.2016 16:24:25
Dobrý den,
jak často lze bezpečně létat- kolikrát do roka delší trasy? Např. Vídeň - Maledivy, nebo Vídeň-Mauricius, a středomoří. Lze např. tyto 4 lety absolvovat během jednoho roku bez zdravotních následků z ozáření?
Je možné se nějakým způsobem chránit, pokud je nemocná štítná žláza? Např. před letem si vzít jód? jsou tyto lety bezpečné i pro lidi, co prodělali rakovinu? Moc děkuji za odpověď, Helena
(Vložil(a): Helena )
Dobrý den, je pravda, že delší trasa ve vyšších letových výškách přestavuje ozáření. Uvádí se, že za dobu letu Tokio ? New-York a zpět pasažér obdrží cca 200 mikroSv, což je ale dávka velmi nízká. Můžu vás tedy uklidnit lety Vídeň ? Maledivy, Vídeň ? Mauricius i opakovaně v jednom roce, nezpůsobí zdravotních následky a nejsou ani nebezpečné pro lidi, kteří prodělali rakovinu. Ochrana před kosmickým záření není možná, žádné ochranné prostředky nepoužívající ani letecké posádky (piloti a letušky), nelze ochránit ani štítnou žlázu. Pokud se ptáte na jód (tzv. Kalium jodid), tento prostředek je ?antidotem? jen proti radioaktivnímu jodu, ne proti přírodním zdrojům.


(Za SÚJB: sekce radiační ochrany)