Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Ozáření při letecké přepravě 26.02.2016 14:42:23
Dobrý den,
jaké dávce záření je vystaven za hodinu letu? Lze tuto dávku přirovnat k rentgenovému vyšetření, např. snímku plic či lebky?
Je z radiačního pohledu bezpečné cestování pro plod v prvních týdnech gravidity?
(Vložil(a): Jana)
Dobrý den,

při odhadu dávky z letecké dopravy je potřebné znát nejen dobu letu, výšku letu, ale i případné erupce aj. parametry. Nelze ji takto jednoduše stanovit na jednotku času. Lze ale udělat srovnání, na které se ptáte: dávka z rtg snímku hrudníku dospělého pacienta (tzv. snímek srdce a plic) je cca 20 mikroSv a dávka při letu Tokyo ? New York a zpět je cca 10x vyšší.
V prvních třech týdnech gravidity, kdy probíhá rýhování oplozeného vajíčka, zakládají zárodečné listy a vzniká embryo, není cestování letadlem nebezpečné.
(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)