Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Bezpečná vzdálenost 20.06.2018 11:23:42
Dobrý den, pracuji jako sestra v zubní ordinaci. Pravidelně, skoro denně, používáme RTG ať už málý BTW nebo velký OPG, chtěla bych se zeptat, jaká je bezpečná vzdálenost při rentgenování? S lékařem se chodíme "schovat" pouze za takový platící pult, který je cca 2 m vzdálený od křesla a cca 3-4 m vzdálený od OPG, výška půltu tak k hrudníku. Je to dlouhodoě bezpečné a kdybych byla těhodná ohrozí to nějak miminko nebo bych měla chodit ven z místnosti?
Děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Jana Holoubková)
Dobrý den,

Pokud máte na OPG pouze 2D režim a děláte na něm méně jak 1000 skenů ročně a na intraorálním rentgenovém zařízení děláte méně jak 5000 snímků ročně, je to bezpečné. V opačném případě bude nejlepší, když si při další zkoušce dlouhodobé stability necháte na obou zařízeních vypracovat odhad nebo měření neužitečného záření, to dokáže přesně zhodnotit místní podmínky a podle toho zjistit, zda míra Vašeho ozáření splňuje dávkovou optimalizační mez pro obyvatele 250 mikroSv za rok. Pokud by ji nesplňovala, bylo by nutné zavést nějakou dodatečnou ochranu (stíněním či vzdáleností).
Rozhodně není třeba se bát, že toto ozáření by mohlo ohrozit miminko v případě, že byste byla těhotná. Dávky na dělohu se každopádně budou pohybovat na úrovni cca tisícinásobně nižší než je práh pro vznik poškození plodu (z jedné expozice z OPG na místě 4 m od zdroje je dávka cca 90 nanoSv, z jedné expozice na intraorálním rentgenu je ve vzdálenost 2 m od křesla cca 50 nanoSv; kdybyste na obou přístrojích prováděli 1000 expozic ročně, je roční dávka cca 150 mikroSv, po přepočtu na dělohu to bude míň než 100 mikroSv; práh, kdy se může vyskytnout poškození plodu je ale vyšší než 100 miliSv).

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)