Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Zkoušky odborné způsobilosti (ZOZ) 17.11.2017 13:32:23
Dobry den. Mam dotaz ohledem Zkoušky odborné způsobilosti. Pracuji jako lékař na RDG odd. nemoc. typu, kde je RTG, CT- tedy kontrolované pásmo. Mám 12 let praxi v oboru, atestaci z radiodiagnostiky. Součastí vzdelavacího programu k atestaci bylo i absolvovaní tyden. kurzu radiační ochrany a nasledne jsem absolvoval zkoušku, kde jsem obdrzel potvrzenení na dobu neurčitou jako osoba dohližejíci.
Je nutné s ohledem na novú legislativu absolvovat ZOZ,připadně kurz i ZOZ, když původně vydané potvrzení bylo na dobu neurčitu?
Moc děkuji za vaši odpověd.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

pokud máte oprávnění z doby před platností nového atomového zákona, a je na neurčito (zpravidla se na neurčito vydávalo oprávnění pro osobu s přímým dohledem), pak podle přechodného ustanovení v § 231 nového atomového zákona zůstává oprávnění v platnosti beze změny. Podle § 33 odst. 1 nového atomového zákona se ale musíte jako držitel oprávnění zvláštní odborné způsobilosti zúčastnit další odborné přípravy (jednodenního tzv. „refresh kurzu“), a to nejpozději do konce r. 2021.

Omlouváme se – v této odpovědi bylo původně uvedeno, že je třeba absolvovat „refresh kurz“ do konce roku 2022 – jednalo se o chybu. Správně je třeba absolvovat „refresh kurz“ do konce roku 2021 – viz toto stanovisko: https://www.sujb.cz/fileadmin/sujb/docs/radiacni-ochrana/vykladove_stanovisko_k_ZOZ.pdf Chyba byla opravena 25.10.2021.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)