Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

dotaz RTG +gravidita na oper.sáloch 18.10.2011 19:39:30
Dobrý deň pracujem ako anesteziológ a bohužial otehotnela som na sál za provozu chránená olo.vestou.Myslím že expozícii bolo viac než jeden už presne neviem.od 5 týždna som na rizikovom tehotenstve.Co by ste mi poradili a aké je moje riziko radianej zátaže pre plod?Mohli by ste mi poslat link kde vysvetluju prečo je zigota do 3.týždna menej citlivá na RTG žiarenie? Dakujem
(Vložil(a): Dávidová)
Pokud jste při práci na operačním sále, kde se používal zdroj ionizujícího záření (předpokládáme, že mobilní rtg nebo CT) používala ochrannou stínící zástěru s ekvivalentem Pb, jsem Vaše osobní dávka byla, pokud by vůbec byla měřitelná, velmi nízká. Vycházíme-li z této úvahy, že "vaše" dávka byla velmi nízká, pak dávka na zárodek, který byl chráněn svalovinou dělohy a děloha byla chráněna ochrannou vestou, která dle použitého ekvivalentu Pb oslabuje záření 3-8 x, které byl vystaven zárodek je zcela zanedbatelná.
Zygota vznikne po koncepci splynutím mužské a ženské gamety. Zygota se dále vyvíjí v procesu blastogeneze, kdy probíhá rýhování oplozeného vajíčka a jeho zanořování do děložní sliznice (implantace). Důsledky ozáření v tomto období se řídí pravidlem "vše nebo nic". Ozářená zygota nebo základ blastocyty buď zanikne (to platí jen u velmi vysokých dávek záření, kdy bylo zničeno velké množství buněk, resp. všechny buňky) nebo vývoj pokračuje (došlo ke zničení ? ztrátě ojedinělé buňky, která je bez problémů nahrazena) bez dalších následků. Velmi zjednodušeně lze říci, že zygota je méně citlivá k ionizujícímu záření i proto, že ještě není "nic důležitého" vyvinuto, takže není co poškodit.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)