Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Pracovníci se zdroji ionizujícího záření a gravidita 01.02.2022 04:53:18
Dobrý deň, chcela by som pekne poprosiť o radu. Pracujem ako anesteziológ, 1-2x do týždňa na traumatologických op. sáloch, kde sa často používa C-rameno. Keďže sa dlhodobo pokúšame o dieťatko, pýtala som sa aj našich radiologických laborantov, ako sa chrániť v čase, keď ešte tehotenstvo nebude potvrdené a ich rady aj dodržiavam - nosím 2 zástery (jednu od pása nadol a jednu celotelovú), nákrčník a snažím sa byť vo vzdialenosti viac ako 2 m od zdroja žiarenia (toto sa mi darí tak na 95%, keďže niekedy potrebujem bezodkladne prístup k pacientovi). Aktuálne som zistila, že som tehotná 5+0 (3 týždne po ovulácii). Plne si uvedomujem škodlivosť žiarenia a rozhodne nechcem ohroziť dieťatko. Keďže som však bola v minulosti už opakovane v podobnej situácii, len tehotenstvo sa neudržalo a skončilo ako biochemické, nechcem to opäť hneď riešiť s vedením takto skoro, je to pre mňa citlivá téma, hlavne keď sa opakuje nezdarný koniec a potom zase vysvetlovať, že už tehotná nie som a opäť môžem naplno pracovať. Rada by som 1-2 týždne počkala do prehliadky u gynekológa s potvrdením tehotenstva a oznámila to až potom, je mi jasné, že následne už nebudem posielaná na sálu. Chcela by som pekne poprosiť o zodpovedanie 2 dotazov:
1. Či je možné pri dodržiavaní vyššie popísaných zásad práce počkať s informovaním vedenia a pokračovaním práce na traumatologickom op.sále do prvej prehliadky u gynekológa (zatiaľ mám len pozit. tehotenský test)?
2. Či mohla nejako moja práca zárodok ohroziť - na sále som bola 3x počas 2 týždňov - cca 7 pacientov vykonávaná osteosyntéza rôznych častí tela.
Vopred ďakujem za odpoveď.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

Nejprve odpovíme na Váš druhý dotaz: nemusíte se vůbec obávat. Záření, kterému jste za těchto okolností vystavena, nemůže nijak ohrozit Vaše dítě ani ovlivnit průběh těhotenství. Takové účinky záření mohou nastat až v případě vystavení o mnoho více než tisícinásobné dávce ze záření oproti té, které jste běžně ve Vaší práci za těchto okolností vystavena.

A z toho vyplývá i odpověď na první dotaz: ano, můžete počkat s informováním až po potvrzení těhotenství u gynekologa.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)