Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Pracovníci se zdroji ionizujícího záření a gravidita 29.04.2021 08:58:39
Dobry den, rada bych se zeptala, pracuji jako zubni lekarka, delame bezne pacientum RVG snimky a ja dodrzuji bezpecnou vzdalenost,tedy odstoupim od RVG cca 2 metry. Kazdopadne nektere deti senzor nezvadnou mit v puse a v tom pripade si dam ochrannou vestu a RVG senzor jim v ustech pridrzim. Tehotenstvi jeste nemam potvrzene,ale protoze mam zpozdeni,predpokladam,ze bych mohla byt tehotna. Samozrejme jsem takto deti i snimkovala, kdyz jsem absolutne netusila,ze bych tehotna byt mohla. Jak moc toto snimkovani vadi? Dekuji. V budoucnu se tomh samozrejme budu vyhybat. Nicmene beznym RVG u dospelych pacientu se asi nevyhnu...Dekuji.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

běžně prováděné RVG snímky, tedy s odstupem 2 m, znamenají velmi nízkou zátěž. Takové ozáření není rizikové ani v těhotenství. Ohrozit vývoj zárodku, pokud se opravdu již došlo k oplodnění vajíčka, nemohlo ani ozáření, kterému jste byl vystavena při přidržování RVG sensoru. Nebyla sice dodržena vzdálenost 2 m, ale měla jste ochrannou vestu a dávka z radiovisiografie je velmi nízká.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)