Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Pracovníci se zdroji ionizujícího záření a gravidita 04.02.2021 21:38:58
Dobrý den, pracuji jako sestra v zubní ordinaci kde několikrát denně zhotovuji OPG i intraorální snímky. Ale i když rtg nedělám já, střídají se tam sestry z ostatnich ordinaci zubnich. Pritom cely den jsem v ordinaci sousedici s rentgenovaci mistnosti, od pristroje cca 2m za zdi a dvermi s okenkem, ktere se ovsem zdaji byt naprosto obycejne. Snazim se otehotnet a obavam se, ze jakmile bych tehotna byla, vlastne nevim, jake davce jsem neustale vystavena. Pristroj je umisten tak, ze pacient je v pripade ze snimkuji ja ke me bokem, v pripade ze jsem v ordinaci je on i obihajici rentgenka zady k nam. Je vzdalenost 2m podstatna i kdyby dvere a zed nemely zadnou specialni upravu? Dekuji
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

při uvedení do provozu mělo být Vaše pracovní místo proměřeno a vy s výsledkem seznámena. Jako těhotná musíte na těhotenství upozornit zaměstnavatele a ten musí zajistit a splnit podmínky atomového zákona (hodnotu 1 mSv pro budoucí miminko do konce těhotenství). Nicméně předpokládám, že pro používání intraorálního a OPG rentgenu je na pracovišti, pokud vůbec, vymezeno pouze sledované pásmo, obsluhující jsou radiační praconíci kategorie B, požadovaný odstup je dodržován, rtg je ve vedlejší místnosti, tedy podmínky by měly být splněny.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)