Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Pracovníci se zdroji ionizujícího záření a gravidita 29.06.2020 10:52:32
Dobrý den, pracuji 10 měsíců jako sestra na endoskopickém pracovišti kde 2x až 3x v týdnu jezdíme na ERCP na rentgenové pracoviště. Nyní plánuji otěhotnět a chtěla bych vědět jestli hrozí nějaké riziko pro plod v prvním měsíci těhotenství. Hned po zjištění těhotenství mám oznámit vrchní sestře, že jsem těhotná a na rtg jezdit nebudu. Jeden výkon ERCP trvá 30 minut až 2 hodiny, jsem při výkonu chráněna vestou, nákrčníkem a dozimetr mám také. Např. Poslední ERCP trvalo 2 hodiny, záření bylo 19:20 minut a 647 mGy. Při výkonu jsem buď přímo pod rentgenem u hlavy pacienta nebo asistuji lékaři. Děkuji za odpověď
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

těhotné ženy mohou práci v podmínkách ionizujícího záření vykonávat, pokud dávka pro plod nepřekročí limit 1 mSv za dobu od oznámení těhotenství. Je na Vašem zaměstnavateli, aby provedl rozvahu míry ozáření zárodku, resp. plodu.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)