Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Pracovníci se zdroji ionizujícího záření a gravidita 13.04.2017 17:41:17
Dobry den. Pracuji jako anesteziolog na operacnich salech. Nyni jsem poprve tehotna v dobe expozice
jsem byla v 14+6 tt tehotenstvi. Provadeli jsem osteosyntezu kycle, a v nevedomosti ze je jiz zapnute C rameno a snimkuje se, jsem vesla na sal nekryta ochrannymi pomuckami. Byla jsem tam asi 5 minut nez jsem si to stihla vsimnout, od C ramena jsem byla vzdalena asi 2 metry. Vim sice z vasich predchozich odpovedi ze jednorazova davka ma minimalni vliv, mam ale strach jelikoz jsem se tam pohybovala bez ochrannych pomucek a byla jsem tam delsi dobu. Muze to mit vliv na zdravi a vyvoj plodu, popripade muze moje expozice zpusobit diteti pozdejsi zdravotni nasledky?Dekuju za odpoved
(Vložil(a): ZM)
Dobrý den, "zapnuté" C rameno při osteosyntéze kyčle jsme v minulosti již u těhotné lékařky řešili. Výpočet můžeme adekvátně použít i pro vaši situaci. Lékařka byla přímo účastna operaci a měla poškozenou ochrannou zástěru. Z její dávky na prstovém dozimetru a z efektivní dávky z celotělového dozimetru byl proveden odhad dávky na dělohu - bylo vypočteno 0,8 mSv. Ve vašem případě, když jste stála 2 m od zdroje, dávka klesá se "čtvercem" vzdálenosti, bude tedy velmi nízká. Pro vaše uklidnění hodnota do 1 mSv je hodnota, která je pro zárodek, resp. plod považována za zcela bezpečnou. Vaše přítomnost při ozařování nemůže mít vliv na vývoj plodu, ani nemůže způsobit pozdější zdravotní následky dítěte.

(Za SÚJB: sekce radiační ochrany)