Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

OPG snímky 09.01.2015 21:10:03
Dobrý den,
obracím se na Vám s prosbou o radu.Pracuji v zubní ordinaci na pozici zubní sestra.Přímo v ordinaci jsme měli OPG PlanmecaProOne,kde jsem prováděla OPG snímky.Místnost kde je OPG je součástí ordinace a nemá ani 6m2,co jsem si našla dle vyhlášek.Nemám ani ochrannou vestu při provádění snímku,tu dostává pouze pacient. Po 2letech nám oznámil pán co chodí měřit záření,že v místech kde se běžně pohybujeme při provádění rentgenu,vlastně být nemáme. Takže jsem se snažila co nejvíce to bylo možné záření vyhnout.A teď po půl roce poloúspěšnému vyhýbání se OPG,lékař zakoupil nový Planmeca ProMax3D.Jelikož pán co přeměřuje záření přišel až den po jeho instalaci a spuštění nám řekl,že jsem se vystavovala poměrně velké dávce záření.Proto prosím o radu,jeli nějaká možnost zjistit kolik se toho po 3,5 roku intenzivního rentgenování(10-15 OPG snímku za den)dostalo do těla.Plánují těhotenství a přeci jen se bojím aby něco nebylo špatně.Na jaké oddělíní se mohu objednat nebo na koho se mám obrátit?
Děkuji moc za odpověď
Hanka
(Vložil(a): Hana Březinová)
Dobrý den, v takto malé místnosti (méně než 6 m2) by se během snímkování opravdu neměl nikdo kromě pacienta vyskytovat. Na druhou stranu je pravda, že dávka, kterou jste během uplynulých let takto obdrželi, byla určitě hluboko pod ročním limitem pro radiační pracovníky (efektivní dávka 50mSv za kalendářní rok a 100 mSv za 5 let). Nicméně to, že jste se během snímkování vyskytovali v místnosti s rentgenem, nebylo optimální. Kdybyste byli mimo tuto místnost, dostali byste dávky ještě podstatně nižší. Proto dodržujte pravidlo, aby vždy při snímkování byli všichni (kromě vyšetřovaného pacienta) vzdáleni od rentgenu alespoň 2 m nebo aby mezi nimi a rentgenem byla nějaká stěna (ne umakart nebo sádrokarton). Navíc po zakoupení 3D OPG přístroje (tzv. zubního CT) by na základě měření rozptýleného záření (to, co proměřoval "ten pán po instalaci") měla by být provedena tzv. optimalizace radiační ochrany (většinou ji dělají ti, co rentgeny proměřují). Na základě optimalizace by měla být přijata taková opatření (například stavební stínící úpravy nebo nošení ochranných vest), aby žádný pracovník za rok nedosáhl dávky 1 mSv. Zaměříme-li se na jeden den snímkování, pak se nic zásadního nestalo. Míra ozáření z okolí přístroje ze snímkování za jeden den je zanedbatelná i na zubním CT.
A co se týká plánovaného těhotenství, nemusíte se obávat vůbec - záření se v těle nekumuluje a ozáření, kterému jste byla vystavena v minulosti, nijak negativně nemůže poškodit vaječníky ani ovlivnit oplodnění.
Doporučujeme však potvrzené těhotenství oznámit Vašemu zaměstnavateli, protože práce v těhotenství může být povolena jen za předpokladu, že celková efektivní dávka na plod během těhotenství nebude větší než 1 mSv, optimalizovanou dávkou pro plod je 50 mikroSv.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)