Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

radon v domě 15.08.2022 20:08:03
Dobrý den,
ráda bych se informovala ohledně rekonstrukce domu. V rodinném domě, který je minimálně 70 let starý, máme v plánu předělat první patro na samostatný byt. Na tomto patře je v podlaze škvára, pak trámy a na tom jsou parkety. Je v plánu udělat sondu do podlahy, abychom zjistili jejich stav. A pokud jejich stav bude v pořádku, nebudeme podlahu měnit. Můj dotaz se týká toho, zda je v pořádku si škváru v domě nechávat - nedoporučuje se ji zbavit? Je možné, že po minimálně 40 letech, kdy ta podlaha je ve stavu, v jakém je nyní, by neměla škvára už radon vyzařovat? Doporučovali byste z vaší zkušenosti přeměřit obsah radonu v tomto budoucím bytě? Velmi Vám děkuji předem za odpověď.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

pokud nejsou jiné důvody k odstranění škváry, než její případná radioaktivita, tak doporučuji následný postup:

1/ Vyberte si firmu, která měří radon SÚJB - Měření a hodnocení ozáření z přírodních radionuklidů (radon aj.) (sujb.cz)
Součástí měření "radonu" v bytě je i orientační měření "gama záření", stavebního materiálu kvůli (případně) vyššímu obsahu radioizotopů. Konkrétně uranu. Firma – měřič proměří stěny a taky podlahovou konstrukci. Pokud by škvára vykazovala vyšší obsah radioizotopů, přístroj by to na místě ukázal. Komplexní měření dle metodiky zahrnuje i měření koncentrace radonu jako takového. Záleží na Vás, jak se domluvíte. Úplné měření trvá nejméně týden a dělá se v topném období. Firma nakonec o měření vydá protokol. Pokud byste trvali jenom na měření "gama záření" tak lze měřit kdykoliv.

2/ další možností je odebrání vzorku materiálu a jeho zaslání na Státní ústav radiační ochrany (SÚRO) do laboratoře. Doporučoval bych předchozí domluvu. Neuvádíte, kde se dům nachází, takže např. SÚRO v Praze. Budete pak přesně znát koncentraci radioizotopů ve škváře, ale nikoliv, jak se to projeví v interiéru. Tj. jaká bude případná expozice osob.

3/ pokud by Vás zajímalo jaká je průměrná koncentrace radonu v domě pak doporučuji dlouhodobé měření integrálními detektory typu RAMARN, které Vám bezplatně poskytne výše uvedený SÚRO. Měření trvá nejméně 2 měsíce a nijak nezasahuje do chodu domácnosti. Dlouhodobé měření (až 1 rok) má vysokou vypovídající hodnotu. Zkrátka budete vědět jaká je průměrná koncentrace radonu z dlouhodobého hlediska, za všech klimatických situací při specificky Vašem užívání bytu.

Poslední měření doporučuji v každém případě, po ukončené rekonstrukce objektu.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)