Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Radon ve vodě a geologickém podlozi na Plzeňsku 07.10.2021 21:28:12
Dobrý den, prosim o Vaší odpověď. Plzeňsko je území se středním a vysokým indexem radonu, což dokládají radonové mapy. Na Plzeňsku je současně nejvyšší vyskyt nadorovych onemocnění v celé ČR.Jde o markantní podíl výskytu oproti jinym krajum v ČR. Stejně tak Karlovarský kraj má vyšší výskyt nadorovych onemocnění a taktéž je v podloží radon. Dle dostupných zdrojů je radon přítomen i ve vodě zejména na území s vyšším indexem, Docetla jsem se, ze obsah radonu v pitné vodě podléhá kontrole, Ovsem dodavatele pitne vody jsou povinni toto sledovat minimálně jednou ročně. Prosim Vas o odpověď, zda je vhodné a zcela bezpečné z hlediska obsahu radonu pit pitnou vodu z vodovodního řádu, zda neni nevhodná ke každodenní konzumaci neboť. Pri shlednuti článků od přednostu klinik je patrné, že přícinu frekvence vyskytu názorových onemocnění shledavaji i v možnosti obsahu radonu v pitné vode a podloží, Měření vody v rizikové oblasti vyžaduje neustálou kontrolu nejen namátkovou jednou ročně, Nejde však dohledat, jak často dodavatele pitné vody na Plzeňsku provadi kontrolu.

Prosim o odpověď, zda je pravděpodobne, ze za nepriznivou situaci ve vyskytu nadorovych onemocnění v techto dvou krajích stoji radonové podloží a hlavně zda považujete za zcela bezpečné pit pitnou vodu z vodovodního řádu na Plzeňsku? Nebp by bylo vhodné pořídit filtry? Jen nevim, zda se samy filtry zachycenim nestávají nebezpečnými. Děkuji za odpověď Mgr. Klára Papežova
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

problematika radioaktivity pitné vody ve vodovodech pro veřejnou potřebu z podzemních zdrojů (vrty, studny) je řešena zákonem č. 263/2016 Sb., atomovým zákonem (dále jen "atomový zákon") a vyhláškou č. 422/2016 Sb., o radiační ochraně a zabezpečení radionuklidového zdroje (dále jen "vyhláška o radiační ochraně").
Problematiku radioaktivity vody z vodovodů využívajících povrchové zdroje (potok, řeka, vodní nádrž) atomový zákon ani vyhláška o radiační ochraně neřeší, protože obsah radionuklidů v nich je velmi nízký a nepředstavuje pro obyvatele žádné riziko.
Atomovým zákonem a vyhláškou o radiační ochraně je v pitné vodě dodávané pro veřejnou potřebu a v balené vodě stanovena referenční úroveň a nejvyšší přípustná hodnota pro objemovou aktivitu radonu a referenční úroveň pro indikativní dávku z ostatních radionuklidů. Obsah radionuklidů v pitné vodě je stanoven s ohledem na to, že voda je konzumována a používána v domácnosti po celý rok. Provozovatelé vodovodů s vodou z podzemního zdroje v celé České republice a tedy i v Plzeňském a Karlovarském kraji provádějí systematické měření obsahu přírodních radionuklidů ve vodě. Četnost měření je vyhláškou o radiační ochraně stanovena v závislosti na objemu dodávané vody 1x - 10x ročně. Pokud jsou překročeny stanovené úrovně, provádí se optimalizace radiační ochrany. V rámci optimalizace jsou v případě vysokého obsahu radonu instalována zařízení na snížení obsahu radonu ve vodě - tzv. provzdušňovací věže, protože radon je plyn, který je třeba z vody vyvětrat. V případě vyššího obsahu ostatních radionuklidů (např. uran) se instalují filtrační zařízení, která "vychytávají" radionuklidy z vody. Nasycené filtrační náplně se v určených intervalech vyměňují a bezpečně likvidují. Někdy je možno využít nový kvalitnější zdroj vody (např. nový vrt).
Státní úřad pro jadernou bezpečnost eviduje vodovody s podzemním zdrojem vody, eviduje provedená měření a vodovody také kontroluje. Překročení referenční úrovně objemové aktivity radonu ve vodě z veřejných vodovodů je prokazováno cca jen u 4 % vodovodů, tyto vodovody provádějí optimalizaci radiační ochrany. Nejvyšší přípustná hodnota objemové aktivity radonu, kdy již není možno vodu dodávat, není překročena u žádného z vodovodů. U žádného vodovodu taktéž nebylo zjištěno překročení referenční úrovně indikativní dávky.
Pití vody z vodovodů pro veřejnou potřebu je tedy bezpečné bez ohledu na to, zda se nacházejí na území s vysokým radonovým indexem či nikoliv, nebo zda jde o veřejný vodovod z povrchového či podzemního zdroje vody.
Jinou otázkou je individuální zásobování pitnou vodou z vlastních studen nebo vrtů. Na tyto zdroje vody se atomový zákon nevztahuje a odpovědnost je vždy na vlastníkovi zdroje. Pokud se studna nachází v oblasti s vysokým radonovým indexem, je pravděpodobné, že voda bude mít také vyšší obsah radonu. Vlastník individuálního zdroje by ve vlastním zájmu měl nechat provést měření obsahu přírodních radionuklidů ve vodě a v případě vysokého obsahu provést nějaké ozdravné opatření, případně zajistit jiný zdroj vody.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)