Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Radonová problematika 08.05.2021 21:22:59
Dobrý den, prosím vás, babička má na Třebíčsku zahradu, radonové podloží je tu skoro všude. Na zahradě má studnu, kde je dle zkoušek pitná voda, ale radon zřejmě nikdo neřešil. Voda se na pití nepoužívá, ale napouští se z ní např. dětský bazének. Chtěla bych se s vámi poradit, zda je to pro děti z dlouhodobého hlediska bezpečné? Zda to nebude mít v budoucnu vliv na jejich zdraví, plodnost apod.? Někde jsem četla, že by napouštěním měla být voda provzdušněna a tudíž odradonována? U babičky je voda napouštěna venkovním kohoutkem z výšky min. 20cm, je tedy možné, že je tímto způsobem dostetečně odradonována ať už by tam byly jakékoliv hodnoty? Hrozí u takové vody ještě jiné nebezpečí? Dále se tato voda využívá na mytí rukou a nádobí v chatě, tam je to také bezpečné? I v případě, že se pak šahá na jídlo nebo přebaluje? Ještě by mě zajímalo, zda je z hlediska radonu bezpečná zelenina ze skleníku?
Mockrát děkuji
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

ve zdrojích podzemní vody (vrty, studny) se skutečně v míře závisející na geologickém podloží může vyskytovat radon - plyn, který se používáním vody uvolňuje do okolní atmosféry. Radon a radioaktivní prvky, které z něj vznikají, se při vdechování zachycují v dýchacích cestách a ozařují je, čímž se zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny plic. Vdechování radonu uvolněného z pitné vody představuje ve srovnání s pitím této vody významný podíl, pokud se vody používá v malé uzavřené místnosti a dlouhodobě (např. sprchování v koupelně).
Bez znalosti výsledků měření radonu ve vodě z vašeho zdroje je obtížné váš dotaz konkrétněji posoudit. Dle Vašich informací se voda ze studny nepoužívá pro pití, do bazénku je napouštěna venkovním kohoutkem z výšky cca 20 cm. Při takovémto napouštění radon z vody vyprchává a rychle se rozptyluje do okolního venkovního ovzduší. Účinnost tohoto uvolňování radonu z vody lze jistě zvýšit větším rozstřikem vody. V ostatních Vámi popsaných případech používání vody je příspěvek radonu malý nebo žádný, navíc se pravděpodobně jedná o sezónní, krátkodobé používání této vody.
Požadavky na měření obsahu přírodních radionuklidů v pitné vodě dodávané pro veřejné zásobování, jsou stanoveny v § 100 zákona č. 263/ 2016 Sb., atomový zákon, jako vyhovující se pro tyto účely se považují hodnoty objemové aktivity radonu do 100 Bq/l. Požadavky na obsahu radonu ve vodě používané k individuálnímu zásobování (váš případ) zákonem stanoveny nejsou, lze však rovněž zohlednit hodnotu 100 Bq/l.
Více je uvedeno v Informaci k obsahu přírodních radionuklidů v pitné vodě pro individuální zásobování, dostupné na el.odkazu SÚJB:
www.sujb.cz/Radiační ochrana/Přírodní zdroje ionizujícího záření/Informace k obsahu přírodních radionuklidů v pitné vodě pro individuální zásobování.

Další informace o radonu naleznete také na https://www.radonovyprogram.cz

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)