Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Správnost údajů dosimetrických veličin 12.09.2021 19:11:17
Dobrý den,
mám dotaz týkající se radiometrů-dozimetrů s GM trubicemi pro civilní použití, které jsou dnes k dostání při nákupu přes internet, zejména v zahraničí. Pozoruji, že mnohé přístroje neobsahují kompensační clony a počty impulsů z GM trubic jsou přímo převáděny na dosimetrické veličiny, zejména ekvivalentní příkon v μSv/h. Domnívám se, že jde o nesprávný postup, neboť se detekuje více druhů záření najednou, měřič "nepozná", o jaký druh záření se jedná, jaká je jeho energie a tudíž výsledek bude silně závislý na druhu zářiče a může být nesmyslný.
Naproti tomu vím o přístrojích, které využívají clon pro odstínění určitých druhů záření (aby se nedetekovalo více druhů najednou) a vyrovnání citlivosti GM trubice k záření gama, přičemž udávají exposiční nebo ekvivalentní příkon pro záření gama, intensitu záření alfa a beta pak vyjadřují plošnou hustotou toku částic, např. v 1/min.cm2. Usuzuji tedy, že měřit s jednou a tou samou GM trubicí, bez kompensace, více druhů záření najednou, o neznámých energiích a podílech zastoupení, je nesprávné a může poskytovat nesmyslné výsledky.
Chtěl bych Vás požádat o zhodnocení, zda je má úvaha správná.
Dále bych se chtěl zeptat, jak a za jakou cenu je možné provést kalibraci nebo alespoň kontrolu údaje podomácku zhotoveného radiometru a zda jsou k disposici zářiče s definovanou aktivitou a plošné standardy, které by k tomuto účelu bylo možné využít, ale které by zároveň nepodléhaly omezením v důsledku nepřekročení zprošťovacích úrovní aktivit.
Děkuji předem za Vaši odpověď a věřím, že získaná informace bude k užitku i dalším zájemcům o dosimetrii.
S pozdravem
Aleš H.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

s dotazem se Vás dovolíme odkázat na Český metrologický institut (kontakt nalezente na webu www.cmi.cz), který problematiku měřidel řeší. Odpovědi na dotazy k typovému schválení měřidel (a možnostem jejich ověřitelnosti), certifikovaným referenčním materiálům, popřípadě nutné metrologické služby naleznete z části na uvedeném webu.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)