Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

dotaz - staré televize 07.01.2013 15:01:45
Četl jsem, že staré televize (s CRT obrazovkou) vyzařují při vysílání radioaktivní záření. Chtěl jsem se zeptat, zda jsou tyto staré televize nebo jejich části (obrazovky, panely s elektronikou atd.) radioaktivní i když televize již není v provozu. Kolikrát vidíme vyhozené staré televize venku v přírodě či ve městech, některé i s rozbitými obrazovkami. Je to nebezpečné z hlediska radioaktivního záření?

Předem děkuji za odpověď

Jan Kopečný
(Vložil(a): Jan Kopečný)
Je pravda, že se RTG záření vyskytuje jako vedlejší nežádoucí produkt ve vakuových, hlavně barevných obrazovkách (tzv. "brzdné záření"). Pro snížení zátěže diváků se pro výrobu TV obrazovek používalo olovnaté sklo a doporučená vzdálenost diváka od přijímače byla řádově v metrech. Vzhledem k tomu, že záření vzniká pouze při provozu televize, radioaktivity z vyhozených televizorů se není třeba obávat.

(Za SÚJB: úsek jaderné bezpečnosti)