Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Ionizacni detektor koure (s obsahem Am-241) 14.05.2012 05:23:25
Dobry den,

rad bych si koupil jako soukroma osoba do sveho bytu ionizacni detektor koure (s obsahem Am-241). Distributor pro CR prodava detektor za 2300Kc. Stejny detektor se napr. v UK prodava za 13-15 liber (cca 450Kc). Zajimalo me, kde se vzal takovy cenovy rozdil (vice nez 5x). Bylo mi receno, ze je to diky legislative v CR, existenci atomoveho zakona. atd.

Cituji: "Ionizační detektory spadají do zákona o radioaktivních materiálech na základě kterého musí být v ČR provedeny speciální laboratorní testy a výrobku který vyhovuje je vydáno tzv, Typové schválení bez kterého není možné produkt v ČR prodávat. Tyto náklady na povolení pro prodej jdou do sta tisíců a promítají se samozřejmě i v ceně výrobků. Dále pak se sebou distribuce těchto výrobků nese celou řadu speciálních povolení, certifikátů, dokladů atd."

Chtel bych se vas zeptat, zda je to pravda a zda toto muze byt pricinou tak vysoke ceny v CR.

Dale by me zajimalo, zda mi neco brani (zakon, preprava, ...) v tom, abych si ionizacni detektor koure objednal primo z UK.

Dekuji moc za odpoved.
(Vložil(a): Stefan Vanya)
Typové schvalování zdrojů ionizujícího záření, které jsou uváděny do oběhu a používány, je obecně vyžadováno ve všech zemích EU i mimo. Co se týká cenové politiky, toto není věcí Úřadu. Poplatky, které je nutné zaplatit za vydání rozhodnutí o typovém schválení nebo povolení k dovozu a distribuci, jsou uvedeny v zákonu č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, v posledním znění.
Dovézt pro vlastní potřebu ionizační hlásiče požáru lze bez povolení, případně je možné se obrátit na firmu, která má povolení k dovozu a distribuci. Při dovozu je nutné zajistit podmínky bezpečné přepravy (které rovněž platí v celé EU), tj. zajistit podmínky ADR, zákona o silniční přepravě nebezpečného zboží, je-li to relevantní, s ohledem na aktivitu, která bude přepravována.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)