Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Drobný zdroj 17.02.2004 15:57:15
Jak máme postupovat při změně uživatele
drobného zdroje.
(Vložil(a): Vladimíra Loukotová)
Podle § 21 odst. 2 zákona č. 18/1997 Sb. v platném znění (Atomového zákona), každý kdo používá typově schválené drobné zdroje je povinen vést a uchovávat o každém typově schváleném drobném zdroji doklady podle § 81 odst. 1 vyhlášky č. 307/2002 Sb.:
a) popis zdroje umožňující jednoznačnou identifikaci, zejména název, typové označení, jméno výrobce, výrobní nebo identifikační číslo,
b) účel použití zdroje ionizujícího záření
c) návod k použití zdroje ionizujícího záření schválený Úřadem
d) stanovený rozsah zkoušek provozní stálosti

a dále podle § 81 odst. 2 vyhlášky 307/2002 Sb., o každém typově schváleném drobném zdroji ionizujícího záření , který je v jeho držbě, vést a uchovávat následující doklady a údaje:
a) datum odběru nebo převzetí zdroje ionizujícího záření
b) doklad o nabytí zdroje ionizujícího záření
c) prohlášení o shodě výrobku vystavené výrobcem, dovozcem nebo jinou osobou uvádějící do oběhu
d) u uzavřených radionuklidových zářičů osvědčení
e) u otevřených radionuklových zářičů průvodní listopad údaje o umístění zdroje ionizujícího záření

a konečně podle § 81 odst. 4 vyhlášky 307/2002 Sb., v souladu s odst. 2 § 21 Atomového zákona zasílat Úřadu následující údaje a to nejpozději den před zahájením této činnosti (používání):
a) identifikaci ohlašovatele
b) specifikaci používaných zdroje ionizujícího záření a jejich počet
c) objekt, kde jsou zdroje umístěné
d) předpokládaný způsob likvidace zdroje ionizujícího záření

To znamená, pokud se změní uživatelé drobného zdroje ionizujícího záření, oba o tom informují Úřad. Ten, kdo předal drobný zdroj (typově schválený) druhému uživateli, zašle informaci jaké zdroje (odkáže se na předchozí hlášení), kolik a kde je už nebude používat, neboť v souladu s § 22 Atomového zákona je povinen oznamovat každou změnu v údajích uvedených výše (§ 21 Atomového zákona), a ten, kdo je získá, postupuje v souladu s výše uvedenými legislativními požadavky.

Dále je potřeba uvážit, zda ten, kdo předává zdroj ionizujícího záření třetí osobě, je prodejce, a tedy distributor, a musí mít tudíž pro tuto činnost ve smyslu zákona č. 18/1997 Sb, ve znění pozdějších předpisů, povolení SÚJB.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)