Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Trinitite 26.09.2010 12:46:34
Dobrý den,
narazil jsem na jednom zahraničním obchodě na možnost koupit si kousek trinititu což je materiál který vznikl spečením písku v oblasti prvního jaderného výbuchu, a velice rád bych si ho objednal, jedná se o kousek o maximálně 5g a stále je velice lehce radioaktivní (na stránkách obchodu píšou <1000cpm) ale mám obavu že by stím mohl být problém na hranicích resp. na celnici, velice nerad bych porušil nějaký zákon a proto se Vás ptám zda si to můžu objednat nebo ne. Velice Vám děkuji za odpověd.
(Vložil(a): Jiri)
Z vámi uváděných údajů nelze bohužel vyvodit žádné konkrétní závěry. Údaj "menší než 1000 cpm" znamená "menší než 1000 impulsů za minutu" a bez vztahu cpm k nějaké dozimetrické veličině, např. k dávkovému příkonu, je uvedený údaj bezcenný. Nelze ani odhadnout, zda nabízený materiál vůbec obsahuje plutonium 239, které by se obecně mohlo v něm ve stopovém množství vyskytovat, pokud by skutečně pocházel z místa pokusného výbuchu v Alamogordo.


(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)