Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Otázky ke zdrojům ionizujícího záření 18.08.2022 18:04:17
Dobry den. Pracuji ve sberně a nasel sem v krabici zabalenou rentgenovou trubic siemens SR110. Je to samostatna prosklená baňka. Neco jako elektronka. Je prosim nejake riziko ozařeni touto trubici. Nebo záření vznika až pri zapojeni a spuštění teto trubice. Děkují
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

v souvislosti s Vaším nálezem se nemusíte ozáření obávat. RTG trubice, je po použití neradioaktivní a případné riziko by hrozilo pouze po zapojení a spuštění, jak správně uvádíte.
Hrozí zde spíše nebezpečí spojené s nešetrným zacházením, kdy může při rozbití dojít u vakuované trubice k implosi. Dále je potřeba dodržet ekologické požadavky na likvidaci elektrických zařízení (trubice bude obsahovat wolfram a molybden).
V případě nějakých dalších nejasností se na nás neváhejte obrátit (kontakty naleznete na adrese: https://www.sujb.cz/o-sujb/kde-nas-najdete-spojeni/spojeni). Poprosíme Vás, pokud je to možné, sdělte nám výrobní/sériové číslo, případně jiný obdobný údaj. Děkujeme a přejeme pěkný den.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)