Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky ke zdrojům ionizujícího záření 27.08.2021 10:15:29
Dobrý den,
Chci se zeptat zda je bezpečné koupit na bazaru a nosit vojenské oblečení které bylo použito na misi v Afghánistánu před pár lety.
I když to USA nikdy nepřiznala, vedou se dohady jestli používali střelivo s ochuzeným uranem. Je bezpečné nosit takové oblečení v případě že by bylo opravdu kontaminované ochuzeným uranem ?Nezbývá radioaktivní i po vyprání v pračce? Je bezpečné ho prát v pračce? nekontaminuje se pak i oblečení které v ní budu prát později?
děkuji
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

Váš dotaz je dosti spekulativní, nicméně obvyklá praxe je taková, že oděvy kontaminované některou z CBRN látek (do kterých spadá i ochuzený uran) jsou po použití likvidovány. Před nošením oděvů kontaminovaných CBRN látkami, musíme v každém případě varovat. Pokud máte pochybnosti o zakoupeném oděvu z hlediska jeho možné kontaminace, doporučujeme jej v takovém případě nenosit a nechat ho proměřit. S případnou žádostí o měření se prosím obraťte na Státní ústav radiační ochrany, v. v. i. (www.suro.cz).

(Za SÚJB: SÚJB)