Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

gamma záření 25.02.2008 21:21:54
Vážení,
my jsme firma, která obchoduje se skleněnými perlemi.Oslovila nás firma z Velké Británie na možnost dodávek malých skleněných perlí tzv.rocailles.Tato firma používá tento materiál v prostředí gamma záření zřejmě k sterilizaci, ev.ošetřování potravin. Tento rocailles je vyráběn ze sododraselného barevného skla.Zatím tato firma používala rocailles z Japonska.My jsme zaslali vzorky našeho rocailles a zákazník nám sdělil, že náš rocailles mění po expozici gamma zářením barvu, což technologicky zcela nevyhovuje.Přitom nám sdělili ,že rocailles od japonské firmy po ozáření nemění svoji barvu.Tyto skutečnosti jsme oznámili svému výrobci, který provedl zkoušky ozářením, zřejmě Roentgenovým , výkon 2,4 kW,doba expozice 10 min ,oba vzorky jak japonský tak náš český změnil barvu.Dále nám zákazník sdělil, že intenzita ozáření je 35,8 - 36,9 kGy.Nejsem odborník na záření a ani mi zatím nedokázal výrobce vysvětlit, proč se
rozdílně chovají tyto dva rocailles.Bude rozdíl v použitém záření, lze někde otestovat chování obou rocailles v prostředí gamma záření 35,8 - 36,9 kGy.

Děkuji za pochopení a předem za odpověď

S pozdravem

J.Zahrádka
Bohemia beads association
Liberec
(Vložil(a): Ing.Jiří Zahrádka)
Z vašeho sdělení je jednoznačné pouze to, že Váš zákazník požaduje, aby perly nezměnily barvu po ozáření gama dávkou (do 36,9 kGy).
V ČR provádí sterilizaci gama zářením BIOSTER, a.s. Veverská Bitýška, Tejny 621, 664 71 Veverská Bitýška, tel. 549 429 111. Doporučujeme, abyste se obrátil na tuto společnost s dotazem na možnost testování Vašich perel při uvedeném ozáření.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)