Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky ke zdrojům ionizujícího záření 15.03.2021 12:54:31
Dobrý den, v návaznosti na můj dotaz ohledně hodinek Omega bych se Vás rád zeptal ještě na následující věc. Zjistil jsem, že už velmi dlouho (cca 15 let, od mých 13 let), mám doma po dědovi buzolu vzor 53. Na těchto stránkách (https://www.suro.cz/aplikace/ramesis-wiki/index.php/Radiace_kolem_n%C3%A1s#Historick.C3.A9_leteck.C3.A9_.E2.80.9Cbud.C3.ADky.E2.80.9D.2C_kompasy.2C_hodinky_ap.) jsem zjistil, že v SÚRO byla měřena kdysi téměř identická buzola, na jejímž povrchu byla naměřena hodnota 25 mikro Sv. Buzolu jsem v podstatě používal velmi minimálně, ale měl jsem ji nepoškozenou ve svém pokoji zavřenou v dřevěném šuplíku (občas na stole) cca 1-2 metry od postele (délka se v průběhu let měnila podle uspořádání pokoje, bohužel poslední rok spíše tak 70 cm od postele). Dalo by se odhadnout, zda mohla mít buzola při takových hodnotách vliv na zdraví? Nebo na takovou vzdálenost obecně záření výrazně klesá? Mám nyní navíc další obavu, protože moje těhotná přítelkyně spí také cca 1,5 metru od buzoly (9 týden těhotenství). Už jsem i domluven se SÚRO na naměření přesných hodnot a buzolu jsem dal raději na zahradu do plechového květináče. Předem mockrát děkuji za odpověď.

Hezký den
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

Bohužel bez znalostí konkrétních parametrů zdroje (buzoly) nedovedeme odpovědět. Bez nich by se jednalo pouze o hrubý odhad. Ze zaslaného odkazu není navíc patrné, zda se jedná o měření v kontaktu nebo v jiné vzdálenosti. Počkejte prosím na proměření SÚRO, kolegové vám rádi dají odpovědi na vaše dotazy.

Ps.: omlouvám se, jednalo se skutečně o měření v kontaktu, na první pohled nebyla geometrie měření vidět.
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)