Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky ke zdrojům ionizujícího záření 06.03.2021 18:51:46
Dobrý den,
před pár měsíci jsem zdědil švýcarské hodinky Omega, u nichž mám důvodné podezření, že bylo pro luminiscenci použito Radium (rok výroby cca 1938, nedaří se mi zjistit konkrétní typ). Četl jsem, že se z cca 97 % jedná o alfa zářič a z cca 3 % gama zářič. Hodinky nenosím, nicméně je mám uložené s ostatními hodinkami v trezoru. Chtěl bych se tedy zeptat, zda nemohou být z gama záření ozářeny i ostatní hodinky a také jestli je takto "naslepo" možné říci, zda je vůbec bezpečné hodinky mít uložené doma, případně zda není lepší je skladovat na větraném místě než zavřené v trezoru. Hodinky zřejmě vzhledem k podezření neuvažuji nosit. Mockrát děkuji za odpověď.
S pozdravem
Pavel Olenič
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

Bohužel, bez znalosti detailů nelze jednoznačně odpovědět. Alespoň tedy obecně. Pokud se jedná o hodinky, na kterých je nanesena radiová barva, není problém v blízkosti skladovat jiné předměty - ostatní hodinky uložené v trezoru nemohou být zářením nijak ovlivněny. Hovoříme o případu, kdy nejsou hodinky nijak poškozeny a barva je dobře fixována (resp. nehrozí uvolnění barviva z ciferníku).
Zda jsou hodinky uskladněny v uzavřeném prostoru nehraje roli. Naopak, ocelový trezor poskytuje jistou míru stínění, pokud je máte v domácnosti, pak jde o rozumné řešení.
Pokud chcete mít jistotu, zda hodinky skutečně obsahují radioaktivní látky, doporučuji Vám se obrátit buď na Státní ústav radiační ochrany, v.v.i., nebo na některé z našich regionální center SÚJB (adresář je na našem webu).
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)