Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

luminiscenční značky 14.12.2002 20:09:32
Dobrý den
Vlastním německý vojenský kompas z druhé světové války, s luminiscenčními značkami pravděpodobně s radiem 226. Chtěl bych se zeptat jaké je obvyklé množství radia na podobných výrobcích a jaká rizika jsou spojena s pravidelným používáním těchto výrobků.
Vladimír Fuka
(Vložil(a): Vladimír Fuka)
Velikost aktivity by se dala odhadnout z naměřeného dávkového příkonu v
definované vzdálenosti od kompasu. To znamená pro uživatele kompasu nechat si provést potřebná měření např v SÚRO Praha. Asi před 2 roky jsme měli obdobný případ s kompasem typu VZ 54 6975, kde z naměřeného příkonu dávky 14 mikro Gy/h v 10 cm od povrchu byla odhadnuta aktivita Ra 226 na cca 700 kBq. Na povrchu kompasu byl naměřen příkon 140 mikro Gy/h. Podle těchto údajů a hodnot obecných limitů na kůži by šlo nosit kompas celý rok. Je to samozřejmě jen odhad.
(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)