Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Radioaktivita poblíž materiálu z haldy 21.06.2020 12:04:06
Dobrý den,
máme chalupu na Broumovsku, kde se dříve těžilo černé uhlí, uran a měď. V roce 2002 provedli ochranáři měření radioaktivity. Protože někteří lidé a organizace používali materiál z hald a škváru jako stavební materiál, je někde radioaktivita zvýšená. Cca 30 m od naší chalupy naměřili maximální dávku 834 nGy/hod, dále většinou okolo 200 nGy/hod. Může mít taková radioaktivita negativní vliv na nás chalupáře? Nevím, jak daleko je takovéto množství nebezpečné a moc se nevyznám v převodech jednotek.
děkuji velmi
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

Vámi uváděná hodnota 200 nGy/h je průměrný dávkový příkon na území ČR. Ten se pohybuje v rozmezí cca 100 - 200 nSv/h a v místech, kde je v podloží vyšší zastoupení uranu, pak mohou být dávkové příkony i násobně vyšší. Druhá vámi uváděná hodnota je tedy na úrovni přibližně čtyřnásobku přírodního pozadí a vztahuje se přímo k místu měření (se vzdáleností od zdroje intenzita záření klesá) Rozhodně se nejedná o nebezpečnou hodnotu, a to ani v případě dlouhodobějšího pobytu v těchto místech. Nemusíte tedy mít obavy.
V případě zájmu o podobnosti k jednotkám a ozáření z přírodních zdrojů ionizujícího záření se si vás dovolím odkázat na naše stránky, kde je poměrně srozumitlným způsobem daná problematika popsána:

https://www.sujb.cz/radiacni-ochrana/prirodni-zdroje-ionizujiciho-zareni/ozareni-z-prirodnich-zdroju-zareni/
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)