Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Radioaktivita uniforem z Černobylu 17.06.2019 08:10:20
Dobrý den, předem se omlouvám za možná hloupý dotaz. V jednom armyshopu v Brně jsme minulý rok zakoupili použité zboží, jednalo se o čepici sovětské armády z roku 1974 ve světlé barvě k uniformě v Afgánistánu. Tyto údaje jsme zjistili až později, prodavač nám sdělil jiné údaje, a to že jde o čepici z první světové války... Brněnská pobočka tohoto armyshopu již byla zrušena.
Čepici jsem několikrát prala, měla špinavý kšilt. Nosí ji malý syn, kterému se líbila, čepice je v malé velikosti.
Když jsem nyní koukala na seriál HBO o Černobylu, jen tak náhodou jsem si všimla, že někteří likvidátoři v seriálu měli oblečené tyto uniformy včetně těchto čepic. Je prosím možné, že by se čepice takto reálně použitá objevila v českém armyshopu? Resp. je možné, že by byla radioaktivní? Dá se někde provést měření této čepice, nebo ji mám rovnou vyhodit?
Děkuji velmi za zodpovězení dotazu a snad rozptýlení mých obav.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

Nepředpokládáme, že by se jakékoliv oblečení použité během likvidace černobylské havárie objevila v armyshopech. Vše bylo pečlivě proměřováno a kontaminované oděvy byly likvidovány.
Chcete-li mít jistotu, můžete se s prosbou na proměření obrátit na některé z našich Regionálních center SÚJB (https://www.sujb.cz/o-sujb/kde-nas-najdete-spojeni/spojeni-na-regionalni-centra-sujb/), nebo na pobočku SÚRO (www.sujb.cz).
(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)