Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

letecké přístroje a radioaktivita 16.06.2019 19:09:04
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat. Přítel vlastní několik leteckých navigačních přístrojů, kde je ciferník barven mírně radioaktvní látkou. Přístroje máme v bytě. Nikde se mi nepovedlo najít, jakou dávku záření mohou tyto přístroje vydávat. Jsem gravidní v 30tt, mohlo by záření nějak uškodit plodu, prosím?
Moc předem děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Veronika Plasová)
Dobrý den,

Uvedené přístroje s přidanou radioaktivní látkou obvykle vykazují zvýšené dávkové příkony pouze v jejich těsné blízkosti. Bude ale velmi záviset na provedení přístroje, zejména pak na tom, zda a kolik radioaktivní látky je na ciferníku naneseno.
Obecně lze jen konstatovat, že přístroj zbytečně navyšuje dávku osob, které se v jeho blízkosti pohybují, tím spíše, jde-li o těhotné ženy. Zároveň ale můžeme říci, že riziko pro plod bude velmi nízké.
Bohužel nedovedeme odpovědět podrobněji vzhledem k neznalosti konkrétních parametrů.
Doporučujeme se s prosbou na proměření obrátit na některé z našich Regionálních center SÚJB (kontakty: https://www.sujb.cz/o-sujb/kde-nas-najdete-spojeni/spojeni-na-regionalni-centra-sujb/).

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)