Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: Otázky ke zdrojům ionizujícího záření 14.07.2015 16:32:45
Dobrý den, díky vlastnoručně postavenému kapesnímu radiometru jsem u tety zjistil vysoce radioaktivní budík (ciferník) po prababičce, který je potlučený a nemá krycí sklíčko, měla ho uschovaný ve vytrínce za sklem a tak záření do místnosti bylo minimální. Nyní ho chce projistotu dát pryč, jak mám postupovat v jeho likvidaci? zabalen pouze v sáčku a krabici ještě dost září, to zmírní pouze silný plech a tak nevím co s tím. jak se má postupovat v likvidaci takových věcech? Děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Martin)
Dobrý den,

z uvedených informací nemůžeme odhadnout o jaký zdroj ionizujícího záření se jedná. Dle popisovaného by se mohlo jednat např. o Ra-226, které se dříve pro tyto účely používalo (využívala se radioluminiscence Ra). Budík můžete (po předchozí domluvě) přivézt k důkladnějšímu proměření na některé z našich regionálních center SÚJB, např. které je k Vám nejblíže - jejich seznam a kontakty naleznete na:
http://www.sujb.cz/o-sujb/kde-nas-najdete-spojeni/spojeni-na-regionalni-centra-sujb/.
Vzhledem k poškození budíku doporučuji před převozem zabalit do PE sáčku. Odpovědi na další dotazy vám rádi poskytnou kolegové z regionálního centra.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)