Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: dávka na kůži v mGy - zobrazeni na snimku 04.12.2014 10:26:14
Dobry den, jedna se o skiagraficky pristroj (80 kW generator), prima digitalizace. Jde mi pouze o to, jestli je nutne pozadovat po vyrobci rtg pristrojove techniky, aby se tento parametr ( dávka na kůži v mGy ) zobrazoval primo na snimku? Tedy jestli to bude do budoucna povinnost ze zakona nebo jen bonus pristroje, ze to umi.

(Vložil(a): Jan Holub)
Dobrý den, nová vyhláška o radiační ochraně bude požadovat, aby nově instalovaná skiagrafická zařízení byla vybavena přístrojem nebo odpovídajícími prostředky, které poskytnou kvantitativní informaci o ozáření pacienta. To, aby tyto kvantitativní informace byly zobrazeny přímo na snímku, požadovat nová vyhláška o radiační ochraně nebude - tyto informace mohou být zapisovány i jinam. Nejjednodušší a nejběžnější způsob naplnění tohoto požadavku je, aby skiagrafické zařízení bylo vybaveno KAP metrem, nebo jinou indikací KAP (součinu kermy a plochy). Indikace dávky na kůži tento požadavek splnit také může, nicméně cíleně indikace dávky na kůži není a nebude pro skiagrafická zařízení vyžadována - indikace KAP postačuje a v mnohých případech je i lepší. Pokud přístroj indikuje KAP i dávku na kůži a zapisuje to přímo ke snímku, je to, jak říkáte, bonus navíc.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)