Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: situace Fukušima 22.03.2011 21:40:46
Dobrý den,
předesílám,že v oboru jaderné energetiky jsem úplný laik. Po prostudování vašich článků a schémat mi není dost jasné, proč jsou jaderné kontejmenty ve Fukušimě chlazené vodou z rozmístěných vodních děl když primární kontejnment (tj.betonová vrstva kolem reaktoru) není porušen. Jak se může reaktor chladit přes takovou vrstvu betonu? Nebo mají děla průběžně doplňovat odpařující se vodu z bazénů z vyhořelým palivem metodou "snad se trochou trefíme"?Dále by mě zajímalo, jak velké jsou asi tyto bazény? Jakým způsobem je do reaktoru vstřikována mořská voda,když nejde proud ani dieselagregáty? Monitoruje se také stav oceánského prostředí spadajícího do evakuačního okruhu? Jak dalece mohou být zasaženy třeba pobřežní ekosystémy, může se radiace projevit působením oceánského proudění i v sousedních oblastech japoského pobřeží? Mám teď na mysli rybolov apod.Moc děkuji za odpověď a omlouvám se, pokud se vám dotazy zdají primitivní.
(Vložil(a): Lenka Bičanová)
Za své dotazy se nemusíte omlouvat, jsou z Vaší strany oprávněné a my se pokusíme je zodpovědět. Projekt pro chlazení aktivní zóny reaktoru i bazénů skladování počítá se systémem odvodu tepla pomocí soustavy čerpadel a výměníků, kde se chladicí vodou teplo odvede do okolí. Nouzové zdroje elektrické energie pro napájení těchto systémů byly poškozeny vlnou tsunami a bez elektrického napájení přestaly systémy toto teplo odvádět. Použitý způsob chlazení stříkáním mořské vody zvenku byl jediným dostupným způsobem chlazení a sloužil k ochlazování reaktorů z vnější strany a také postupně k doplňování bazénů. Bazény mají velikost stovek metrů krychlových a zásobu vody na odvod tepla, ale časové období po poškození elektrického napájení bylo příliš dlouhé a docházelo postupně k odpařování.
Vstřikování vody bylo v prvních okamžicích pokryto z mobilních vojenských zdrojů a po zprovoznění komunikace byly na místo dopraveny agregáty hasičského záchranného sboru a jejich výkon slouží k postupnému ochlazení zvenčí. Elektrické napájení z vnější sítě bylo obnoveno a probíhá zprovoznění projektových systémů.
Stav pobřeží a ekosystému je monitorován, stejně tak všechny potravinové zdroje ? nejen rybolov ale i zelenina, pitná voda a další produkty.


(Za SÚJB: úsek jaderné bezpečnosti)