Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: rtg záření 28.02.2014 07:21:06
Dobrý den, má 2,5 letá dcera si zlomila pažní kost. Již jsem s ní byla třikrát na rentgenu, nikdy se neptali na její věk. Je možné, že by ji vystavili stejnému záření jako dospělého člověka? Dále bych se chtěla zeptat, jak dalece rentgenové záření působí. Měla jsem s sebou ještě půlroční dceru, která čekala v převlékacím boxu. Při záření nebyly dveře do boxu úplně dovřené, resp. byly pootevřené. Je možné, že by rentgenové záření dopadlo i na mou mladší dceru, která byla v převlékacím boxu? Jaký by to mělo pro ní vliv? Je pravda, že rentgenové záření je šetrnější než např. cesta letadlem? Děkuji za odpovědi.
(Vložil(a): Renata Disová)
Expoziční parametry rtg se nastavují také s ohledem na hmotnost pacienta, u malých dětí se samozřejmě nastavují nejnižší možné. Věk vaší dcery zjistí aplikující odborníci ze žádanky o provedení vyšetření. Do převlékárny se prakticky žádné záření nedostane, nemusíte se obávat, že by vaše druhá dcerka byla nějak významně ozářena. Jen pro pořádek - průměrná efektivní dávka při rtg končetin je 0,01 mSv.
Při cestě letadlem může být dávka zhruba desetinásobná, záleží na délce a trase letu.
(Za SÚJB: sujb)