Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT u dětí 03.12.2022 21:38:34
Dobrý den, dnes jsme byli s dcerou (necelé 3 roky) na rentgenu hlavy kvuli urazu. Měla dva snímky zepředu a z boku. Doprovod dělal manžel a řekl mi, že dcera nedostala žádnou ochranu vestu ani na štítnou žlázu ani na ostatní orgány a pohlaví. Dočetla jsem se že někdo jí dává a někdo ne a přitom manžel jí dostal a já byla poslána ven. Nemohou nyní dceři hrozit nějaké problémy, neplodnost apod.? Z toho co zde čtu mi pravděpodobně napíšete, že ne, ale pokud je to tak malé riziko, proč jí manžel dostal? Nenapadlo mě, že si tohle manžel neohlídá. Doktor mě uklidňoval přirovnáním množství ozáření z rentgenu hlavy ke třem hodinám na slunci, odpovídá to?
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

u rentgenu hlavy pacientovi chránit štítnou žlázu ani ostatní orgány není nutné. Přirovnání množství ozáření z rentgenu hlavy ke třem hodinám vystavení přírodnímu ozáření je odpovídající. Osobám, které pacientovi pomáhají, jsou přítomny vyšetření, se mohou ochranné pomůcky poskytnout (přestože toto není nutné) a to z důvodu, že nemají z vyšetření přínos. Těhotným pacientkám se pomoc při vyšetření nedoporučuje.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)