Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

RTG u pulrocniho ditete 26.10.2008 16:24:03
Hezky den. Rad bych Vas pozadal o Vas kvalifikovany pohled na nasledujici situaci: Pred casem nas pulrocni syn spadl v nestrezene vterine z pohovky na koberec, a tak jsme nevahali a zajeli do nemocnice, zdali je v poradku. Po ohledani lekarkou nam byl doporucen RTG hlavy pro ujisteni, ze je vse OK. Rentgenove snimky byly ucineny 2!, s tim, ze na zbytek telicka nedostal zadnou ochrannou vestu. Tu mela pouze manzelka, ktera jej pridrzovala. Rad bych se zeptal, zda u tak maleho ditete nemohlo dojit k ohrozeni jeho zdravi vlivem zareni. Je dite vystaveno stejne intenzite zareni jako dospely? Mel mit ochrannou vesticku? Jake davce byl vystaven? Neni problem, ze u RTG byla i jeho matka, ktera ac s ochr.vestou ho i nadale koji - nevznika tim druhotne ohrozeni ditete, neni ovlivneno materske mleko? Uchovavaji se na RTG pracovistich presne parametry provedenych snimku pro pripadnou kontrolu? Dekuji predem za Vasi odpoved.
(Vložil(a): Jiří Tomča)
Pro stanovení diagnozy (v tomto případě pro vyloučení poškození lebky) jsou při standardním vyšetření hlavy provedeny zpravidla 2 snímky, tedy snímky hlavy ve 2 projekcích. Tento postup byl správně zvolen i u vašeho syna, bylo tomu též z důvodu anamnestických (pád z pohovky na koberec).
Pro přesný odhad radiační zátěže z vyšetření je nutné znát přesnější údaje o vyšetření (expoziční parametry, projekci, celkovou filtraci, vzdálenost ohnisko - kazeta, velikost pole, typ použité zesilující folie...). Pro odhad a pro přiblížení velikosti ozáření jsem použila parametry používané pro tento typ vyšetření ve FN Motol. Dle programu NRPB ? SR 279 pro výpočet dávky u dětí do 1 roku věku je efektivní dávka ze 2 snímků lebky 0,12 mSv. Tato dávka je velmi nízká a nemůže v žádném případě ohrozit zdraví vašeho syna.
Při snímkování dětí jsou používány jiné, vždy nižší expoziční parametry vyšetření. Dítě je vystaveno nižší intenzitě záření, je však pravda, že k ionizujícímu záření je dětská populace až 3 x citlivější.
Pro snímkování lebky u dětí není stanovena povinnost vykrývat ostatní orgány. Správně byla vybavena ochrannou stínící zástěrou vaše žena, která dítě přidržovala při vyšetření.
Rtg záření nemůže přecházen do mateřského mléka. Vaše manželka však zcela jistě již pouhou přítomností přispěla ke zklidnění syna, případně jeho přidržení, a tak bylo zamezeno pohybovým neostrostem na snímcích.
Podle § 67 vyhlášky č. 307/2002 Sb., ve znění p.p. je povinnost zaznamenávat údaje o jednotlivých vyšetřeních. SÚJB v rámci kontrolní činnosti tuto povinnost (jako jednu z mnoha) u držitele povolení k používání zdrojů ionizujícího záření kontroluje.

(Za SÚJB: úsek radiační ochrany)