Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG u dětí 09.11.2020 08:53:28
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, můj syn podstoupil v 15. měsících dvakrát po sobě v řádu dní RTG snímek plic a včera ve věku 2,5 let (90 cm, 13 kg)RTG snímek plic a břicha pro podezření spolknutí cizího tělesa, což se nakonec naštěstí nepotvrdilo. Mám ale od té doby velice špatný pocit, že už v tak nízkém věku má za sebou tolik RTG vyšetření. Mohu se prosím zeptat,jak velkou dávku cca celkově syn tímto snímkováním obdržel a zda to může mít nějaký neblahý vliv do budoucna na jeho zdraví (mám na mysli zejména vznik nádorových onemocnění, leukémie,...)? A lze toto záření přirovnat k záření které získáváme denně z podloží, jak se často používá,i když to nezáří takto přímo na určitou část těla? Ještě jsem se chtěla zeptat zda je velká chyba, že syn ani jednou nedostal žádnou ochranu na pohlavní orgány a zda by poté jednou kvůli tomu nemohl mít problémy s plodností ( o této ochraně jsem se dočetla až nyní, proto jsem jí nevyžadovala). A poslední dotaz, v létě se chystáme letět do Řecka, jak velkou dávku prosím obdržíme tímto letem, dá se to srovnat např. se snímkem plic? Přemýšlím že let zruším abych ho nevystavovala dalšímu záření. Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.
(Vložil(a): Anonym)
Dobrý den,

RTG snímky plic a snímek plic a břicha pro podezření spolknutí cizího tělesa jsou zdůvodněná vyšetření. Dávka byla nízká, nemusíte mít obavy ze vzniku nádorových onemocnění.
Ochrana genitálií nebyla použita z důvodu možného zastínění diagnostické informace (cizího tělesa).Při letu do Řecka obdržíte ještě menší dávku než při snímku plic, určitě z důvodu ozáření dovolenou nerušte.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)