Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

RTG a poškodenie zraku 31.07.2018 12:21:03
Dobrý deň,
chcel by som sa spýtať, či môže RTG spôsobiť zákal sklovca alebo iným spôsobom poškodiť zrak? Pred mesiacom som bol na RTG vyšetrení, celkovo 4 snímky (2 snímky krčnej chrbtice a 2 snímky ľavého ramena) a odvtedy vidím škvrny a rôzne plávajúce obrazce na očnom pozadí. Predtým som problémy so zrakom nemal. Je možné zistiť hodnotu RTG žiarenia pri vyšetrení, ktoré som absolvoval? Môže prísť pri ovládaní RTG prístroja k technickej chybe alebo ľudskej chybe, v dôsledku ktorej je hodnota RTG žiarenia vyššia než by mala byť?
Ďakujem za odpoveď.
(Vložil(a): Michal )
Dobrý den,

příznaky zákalu oční čočky se projeví až po dávkách cca tisíckrát vyšších než jsou rtg snímky, a to i opakované. RTG přístroj ani při případné chybě takovou hodnotou není schopen "vyzářit". Potíže se zrakem, které popisujete, nejsou zapříčiněny rtg snímkováním.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)