Konference

Prostřednictvím konference nám můžete klást otázky k problematice, která se týká naší práce, a vy jste požadovanou informaci na našem serveru nenalezli. Zadané otázky budou zobrazeny až po jejich zaevidování, zhruba jedenkrát za týden. Mějte prosím trpělivost, naši odborníci budou potřebovat čas na zpracování odpovědí. Konference je připravena také pro zadávání doplňujících dotazů k již probíranému tématu. Současně je možné vyžádat odpověď prostřednictvím vámi zadané e-mailové adresy.

Pokud zadáte dotaz jako doplňující k již zadanému (kořenovému), je třeba hledat na něj odpověď otevřením odpovědi na dotaz kořenový. Tímto způsobem se objeví řetězec doplňujících dotazů. Nicméně i na doplňující dotazy dostanete odpověď také na vámi zadaný mail.

Vkládání reakce k vybranému záznamu

Přehrát kód
 

Pozn.: Vyplňení pole Jméno a E-mail není povinné.
- dotazy bez jména budou zařazeny jako Anonymní.

Re: RTG a CT u dětí 16.06.2018 16:25:20
Dobrý den,
ráda bych Vás poprosila o radu. Moje dítě (cca 1 rok staré) mělo podstoupit CT angiografii. Jednalo se o vyšetření aortálního oblouku. Nicméně po diskuzi s lékaři je možné, na naši žádost, provést místo CT angiografie magnetickou rezonanci. Tedy vyšetření bez radiační zátěže, ale zase bude nutné, aby bylo dítě delší dobu v narkóze (o 20-30 minut déle než při CT), což v případě takto malého dítěte také není moc dobré. Stále tedy zvažujeme, která z možností bude lepší. Na internetu jsem našla orientační hodnoty ozáření z různých rtg a CT vyšetření pro dospělého, ale jak je to v případě dětí? Bylo mi řečeno, že se to dá vypočítat až zpětně podle použitých parametrů. Také jsem dostala odhad, že zátěž bude jako cca půlroční dávka z přírodních zdrojů, ale paní doktorka tuto informaci zjišťovala před delší dobou, tak si tím už sama nebyla jistá.
Na vašich stránkách jsem našla, že CT hrudníku je jako dávka z přírodních zdrojů za 3,6 roků, nemáte odhad i pro případ dětí? Je ten půlrok reálný?
Co by jste si vybrali vy, když by se jednalo o vaše dítě?
Předem moc děkuji za odpověď.
(Vložil(a): Kateřina S.)
Dobrý den,

ve vašem konkrétním případě bych vybrala tu vyšetřovací metodu, která přinese lepší diagnostickou informaci. A o tom by měli rozhodnout lékaři, kteří ji potřebují. Tedy pokud je to CT angiografie, nehleděla bych v takové míře na možné riziko záření.

(Za SÚJB: Sekce radiační ochrany)